• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 15°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.93282.9446
Euro3.27763.2907

Seydi Mahmut BAHRİOĞLU

Seydi Mahmut BAHRİOĞLU
ogoktas@mu.edu.tr
GÖKDER NEDEN KURULDU
08/06/2011

                            “GÖK-DER” NEDEN KURULDU?

      Hani, güzel bir söz vardır; “Eğer gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenirse, diğerleri de yanlış olur” diye. Yani ilk işimiz ne olmalıdır? Yâda hangi işi doğru yaparsak diğerleri de doğru olur? İnsanoğlu için de ilk düğmenin eğitim olduğu kanaatindeyim; eğer eğitim yeterli değilse, hayatımızdaki diğer işler de ya ters gidecek yâda eksik kalacaklardır. Genel olarak, hayatımızdaki problemlerin kaynaklarına baktığımızda, “Cahillik”, “Fakirlik” ve “Ayrılıkları” görebiliriz. O halde, bizim bunlarla mücadele etmemiz gerekmektedir. Yani gayretimizi “Eğitim-bilim”, “Sanat-teknoloji” ve “Birlik-beraberlik” üzerine yoğunlaştırmalıyız.

Peki, bu iş kime düşüyor? Başkasına muhtaç olmayanlara düşüyor. Eli-ayağı tutanlara, aklı-fikri olanlara, dua edebilenlere düşüyor. Çoğumuz çok şükür gelir sahibiyiz, geçimimizi kimseye muhtaç olmadan sağlıyoruz.

 Ama hedefimiz sadece geçimimizi sağlamak mı olmalıdır? Eğer öyle ise, insanın dışındaki canlılar da bunu rahatlıkla yapıyorlar, hatta herhangi bir endişeye bile kapılmıyorlar.

İşte bizim hedefimiz, geçim sağlamanın ötesine geçmeli ve daha yüce doruklara ulaşmalıdır. Neler yapmalıyız? Bizi okutanlar, bir nebze olsun cahillikten kurtulmamıza sebep olanlar; annelerimiz, babalarımız, ağabeylerimiz, amcalarımız, teyzelerimiz ve devletimiz, eğer sadece kendilerini düşünselerdi; bizler şimdi bu imkânları bulamıyor olabilirdik.

Öyleyse bizim de, bize karşılıksız emek verenlere, köyümüze, çevre köylere, şehrimize ve tüm insanlık âlemine, bir vefa borcumuz olmalı, onlar adına güzel işler hedeflemeliyiz. Hemen başarmak zorunda değiliz, sadece bu uğurda gayret göstermemiz yeterlidir. Hatta sadece niyetine girmek bile şimdilik yeterlidir. Kaldı ki, iyi niyetle kim bir işe kalkışmış da başarısız olmuş? Belki istediklerimizi hemen yapamayacağız; ama uzun vadede, şimdi ekilen bu iyilik tohumları, filizlenecek ve meyvelerini verecektir.

Hani bir tohum kendini feda ederek çürür; sonra birkaç başak verir, yâda bir fidan, bir ağaç olur; yıllarca durmadan meyve verir. Bizim de bir canımız, bir tohum gibi toprağa düştü ve bu derneğin kurulma fikrinin doğmasına vesile oldu. Yıllarca bu dernekten güzellikler, mutluluklar toplayacağız. Hayallerimiz olmalı: “Kimse cahil kalmasın”, “Kimse fakir kalmasın” ve “Kimse ayrı düşmesin”.

Önce ailemizde, daha sonra da çevremizde bu amaçlara hizmet için çalışmalıyız. Geçmişte bizim için fedakârlık yapanlar, eğer bu amaçlar için gayret gösterdiğimizi görürlerse, çektikleri çilelere “değdi” diyecekler. Yapılan her iyilikte, yapılan her duada, onlar hisselerine düşeni alacak, mezardakiler bile rahatlayacaklar. Peki, bizim kârımız ne olacak bu işte? Mutlu olacağız! Bu yetmez mi? Herkes bunu aramıyor mu zaten?

 İşte “GÖK-DER” bunun için kuruldu…

Seydi Mahmut BahrioğluPaylaş | | Yorum Yaz
3372 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anket
2016 YAZ ETKİNLİĞİ NE ZAMAN OLSUN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret39687
Molla Mahmut oğlu Bahri
Köyümüzün tüm çocuk ve gençlerinin okumasına vesile olmuş değerli bir büyüğümüz.

Molla Mahmut oğlu Bahri